Podjęcie decyzji o przyjęciu pupila do swojego domu jest dopiero początkiem opieki nad nim. Oprócz standardowego wyposażenia dla kota, jakim jest: 

  • miska na karmę,
  • miska na wodę,
  • kuweta,
  • legowisko,

Warto rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów pomagających kotu przystosować się do życia z ludźmi. Nie wystarczy jednak zestaw zabawek i piłeczek, choć są one niewątpliwie potrzebne. Popularnym i bardzo potrzebnym elementem kociego życia są drapaki dla kotów.

Dlaczego akurat drapaki?

drapaki dla kotów

Kot w początkowych miesiącach życia jest bardzo ruchliwy, skoczny, a przy tym zaczyna odkrywać istnienie swoich pazurów. Co za tym idzie – pozostawia niemiłe niespodzianki w postaci zadrapań na meblach, kanapach czy firankach. Drapaki dla kotów umożliwiają niwelowanie nieprzyjemnego zachowania pupila, skupiając jego uwagę na jednym miejscu. Drapaki są również ciekawą alternatywą dla zwykłego legowiska – często wyposażone w piętra z otworem i miękkim wykończeniem dają zwierzęciu wygodę i możliwość odpoczynku.

Różne rodzaje drapaków

Drapaki można wybrać spośród szerokiego wachlarza ofert. Klasyczne, posiadające tylko słupek do drapania są odpowiednie dla kotów, które lata młodości mają już za sobą i pozostaje im regularne ostrzenie pazurów. Dla bardziej energicznych zwierząt świetnym wyborem będą drapaki posiadające kilka pięter, po których kot może skakać, zwisać i się wspinać, równocześnie ostrząc pazury. Wysokie drapaki w formie wieży niekiedy wyposażone są w legowisko i dodatkową zabawkę – wszystko by urozmaicić kotu dzień.