Na ogół wszystko, co kręci się wokół tematu klatki dla gryzoni, wydaje się proste i oczywiste. Najczęściej jest tak jednak do momentu, kiedy gryzoń pierwszy raz zaginie albo zakończy swój żywot w nieco drastyczny sposób. Jak temu zapobiec?

Odpowiednia przestrzeń dla danego gryzonia

Gryzonie to zwierzątka, które są zazwyczaj małe i nie potrzebują zbyt wielkiej przestrzeni do przeżycia. Jeśli ktoś decyduje się na posiadanie takiego zwierzaka, ma to wiele zalet, jak na przykład to, że takiego gryzonia nie trzeba wyprowadzać na spacer, ponieważ przestrzeń w klatce dla gryzonia jest już odpowiednia do tego, żeby mógł on żyć bez stresu. Trzeba wziąć pod uwagę jednak kilka istotnych rzeczy przed kupnem takiego lokum:

  • Odpowiednia przestrzeń między prętami klatki – pozwoli na wyeliminowanie potencjalnego niebezpieczeństwa ucieczki gryzonia z klatki i zapewni spokój od tego, czy gryzoń nie zaklinuje się między prętami. 
  • Łatwość dostępu do wymiany wody i karmy – klatka dla gryzoni musi być wygodna dla opiekuna, pozwoli to łatwiej dopilnować wykonywania obowiązków bez ryzyka ucieczki gryzonia z klatki. 
  • Wielkość klatki – niektóre zwierzątka są nieco bardziej ruchliwe od innych, dlatego warto poczytać o danym gatunku przed kupnem klatki, ponieważ pozwoli to dobrać odpowiednią ilość pięter takiego lokum. 
  • Kołowrotek wewnątrz – i w dużej i w małej klatce dla gryzoni, trzeba zadbać o odpowiednią formę pupila, dlatego dobrze będzie, jeśli klatka będzie wyposażona w kołowrotek, w którym zwierzak będzie mógł trochę pobiegać. 

Warto także pomyśleć o ewentualnych tunelach, drabinkach i tarasach, co spowoduje większą aktywność zwierzaka, a to z pewnością pozytywnie wpłynie na jego zdrowie.