Higiena psa według samego zwierzaka, będzie przebiegać na zgoła odmiennych warunkach niż według właściciela. Psu wystarczy własny język i kąpiel w jeziorze/kałuży, właściciel częściej wybierze wannę i skrupulatne czyszczenie najważniejszych punktów. Jakie są niezbędne kosmetyki dla psa?

Kosmetyki dla psa – szampon do kąpieli

Najistotniejszym kosmetykiem dla psa będzie szampon. I o ile psa nie powinno się zbyt często kąpać w takim płynie, to jednak zwierzę, które ma okazję biegać bez smyczy, nie raz i nie dwa wytarza się w bliżej nieokreślonej substancji, którą cechą charakterystyczną jest odpychający smród. I na ten przykry zapach sama woda czasem nie wystarczy, dlatego na psiej domowej półce musi się znaleźć szampon, który pomoże w walce ze smrodkiem na futerku. 

Higiena psa – plyn do uszu i coś do zębów

Wśród pozostałych elementów higienicznych psa, należy koniecznie pamiętać o uszach oraz zębach. Uszy brudzą się mimowolnie zwłaszcza u piesków ze sterczącymi małżowinami. Rozwiązaniem jest odpowiedni płyn do czyszczenia uszu, który usunie bród nie tylko z części zewnętrznej, ale i rozpuści co nieco w środku ucha. Uzupełnieniem psiej higieny powinno być coś na zęby, co pomoże utrzymać je w poprawnym stanie, ograniczy powstawanie kamienia i przyczyni się do lepszego oddechu pieska. Można zdecydować się na klasyczną szczoteczkę dla psa wraz z pastą lub skorzystać ze specjalnie nawilżanych wacików, przeznaczonych do czyszczenia psiego uzębienia.