Kochane czworonogi jakimi są psy i koty, mogą dostarczyć wiele radości, ale również wyrządzać szkody dostając się w miejsca, w których nie powinny przebywać, takich jak grządki, fotele czy akwaria. Kiedy tresura zawodzi, a my potrzebujemy szybkich efektów, z pomocą przychodzą rozwiązania, jakimi są odstraszacze psów i kotów.

Preparaty chemiczne odstraszające psy i koty

odstraszacz psów

Być może nazwa „preparaty chemiczne” brzmi groźnie, ale najczęściej są to środki produkowane na bazie roślin i całkowicie biodegradowalne. Bazują one na substancjach, które mają odstręczający dla zwierząt zapach. Taki odstraszacz psów i kotów stosuje się miejscowo, poprzez rozpylenie lub rozsypanie go na powierzchniach, które nękane są przez nieproszonych gości. Działa on najczęściej od dwóch tygodni do miesiąca i sprawia, że zwierzaki, które mają bardzo czuły węch, omijają dane miejsce szerokim łukiem. Ciekawostką jest, że jako odstraszacz kotów świetnie sprawdza się też czarny pieprz, lawenda czy cytrusy, ale ich zapach i obecność nie jest jednak tak trwała jak w przypadku specjalistycznych środków.

Inne środki do odstraszania psów i kotów

Innym rozwiązaniem są odstraszacze generujące ultradźwięki nieprzyjemne dla psów i kotów, a także kretów, nornic i innej drobnej zwierzyny, bardzo skutecznie zniechęcając te stworzenia do przebywania w pobliżu źródła dźwięku. Można spotkać się z kieszonkowymi odstraszaczami, które nosi się przy sobie, a także z modelami stacjonarnymi, zasilanymi bateriami lub prądem stałym. Są to środki bardziej kosztowne niż odstraszające preparaty chemiczne, ale działają przez długi czas i są odporne na różne warunki pogodowe.