Osoby decydujące się na budę dla psa, w większości przypadków nie mają żadnego pojęcia o tym, jak kupić dobrą budę, a nawet o tym, gdzie ją postawić na działce. Powoduje to, że pies, zamiast otrzymać ciepłe, suche i spokojne schronienie, musi znosić odmienne warunki.

Budowa budy

Bardzo ważnym aspektem tego, czy psu będzie wygodnie w budzie, jest to, jak została ona wykonana. A ważne w tym wypadku są nawet najmniejsze szczegóły. Oczywiście rzeczą najważniejszą jest to, żeby zapewnić psu odpowiednie zabezpieczenie przed zimnem i wilgocią. Z tego powodu koniecznie trzeba wybrać taki model budy, który będzie ocieplany nie tylko po bokach, jak ma to miejsce w większości przypadków modeli, lecz również od spodu. Dodatkowo buda dla psa powinna stać na nóżkach, aby pomiędzy ziemią a podłogą budy, znajdowała się niewielka przestrzeń.

Gdzie postawić budę?

Zupełnie osobnym tematem jest ten, gdzie taką świeżo zakupioną budę postawić. Jak wiadomo, nikt nie lubi żyć w miejscu, gdzie jest za ciepło i ciągły hałas. Pies również takich miejsc nie lubi, dlatego budę powinno postawić się w cieniu, najlepiej przy ścianie budynku, żeby zapewnić zwierzakowi zabezpieczenie przed wiatrem, a także z dala od ruchliwej ulicy, żeby w spokoju mógł sobie w budzie odpoczywać. Z drugiej jednak strony instynkt psu nakazuje stałe pilnowanie posesji, dlatego też buda nie może znajdować się w ukryciu. Pies musi mieć z niej ogląd na możliwie największy fragment działki.