Są najwierniejszymi towarzyszami człowieka. Bronią ludzkich domów, pocieszają, często pomagają w codziennej egzystencji. Bywa też tak, że to one potrzebują ludzkiej pomocy. Jak opiekować się psim seniorem?

Psi senior: co mu zagraża?

Psy, podobnie jak ludzie, z wiekiem zaczynają podupadać na zdrowiu. Coraz słabszy wzrok i słuch, brak apetytu czy problemy z poruszaniem się – oto częste przypadłości, które pojawiają się z wiekiem. Starsze psy są jednocześnie bardziej podatne na choroby, a lista przypadłości, na jakie są narażone, jest dość długa. Zwyrodnienie stawów, artretyzm, chory pęcherz, problemy związane z sercem i wątrobą – każda z tych chorób osłabia psa i sprawia, że trudniej jest mu funkcjonować.

Jak pomóc staremu przyjacielowi?

Im starszy pies, tym bardziej potrzebny mu troskliwy i odpowiedzialny opiekun. O czym warto pamiętać? O częstszym wyprowadzaniu psa na dwór oraz o większej wyrozumiałości w chwili, gdy zdarzy mi się załatwić w domu. Im starszy nasz przyjaciel, tym słabszy jego pęcherz. Warto też w porę wyposażyć się w przydatne akcesoria, takie jak uprząż rehabilitacyjna lub torba dla psa, któremu samodzielne poruszanie się sprawia coraz więcej problemów. Integralną częścią opieki nad starszym psem powinny być też częstsze wizyty u weterynarza. Dzięki temu można w porę wykrywać różne choroby lub łagodzić towarzyszące im dolegliwości. Na taką opiekę zasługuje każdy psi senior.