Nieestetycznie wyglądające kopce, ryzyko uszkodzenia roślin poprzez podkopywanie korzeni oraz wykopywanie kamieni stanowiących zagrożenie dla sprzętu ogrodniczego. To tylko niektóre problemy związane z obecnością kreta w ogrodzie. Zwierzak może doprowadzić do sporych szkód. Jeśli więc na swojej posesji zauważyliście ślady mogące świadczyć o jego obecności – jak najszybciej powinniście się go pozbyć. Jak to zrobić? Sposobów jest kilka. W tym artykule w skrócie opiszemy te najważniejsze.

Sposoby na odstraszenie kreta z ogrodu

Wiele osób walkę z kretem rozpoczyna od metod mających na celu humanitarne odstraszenie zwierzęcia i skłonienie go do przeniesienia poza posesję. W tym celu można, chociażby zasadzić rośliny, których zapachu te szkodniki nie znoszą. Najlepiej sprawdzają się aksamitki, bazylia, czarny bez, szachownica cesarska, czosnek oraz rącznik pospolity. Popularnym rozwiązaniem są ponadto zasilane bateriami odstraszacze, które wbija się w ziemie. Ich działanie może opierać się na emitowaniu fal ultradźwiękowych (niesłyszalnych dla ludzi) lub wibracji rozchodzących się w gruncie.

kret

Pułapka na kreta – sposób na szkodniki

Metody, które opisaliśmy w poprzednim akapicie najczęściej jednak nie pozwalają pozbyć się szkodnika na dobre. Nawet jeśli ten na jakiś czas zniknie z ogrodu, prędzej czy później do niego wróci. Wówczas konieczne będzie użycie bardziej zaawansowanych metod – takich jak pułapka na krety (link). W sklepach znajdziemy zarówno modele pozwalające na złapanie żywego zwierzęcia i następnie wypuszczenie, jak i zabijające je w szybki i bezbolesny sposób. Do tej drugiej grupy zaliczamy przede wszystkim pułapki pirotechniczne i samo zaciskające kleszcze.