Wybór odpowiedniego żwirku dla kota jest priorytetem w celu zapewnienia pupilowi komfortowego korzystania z kuwety. Dzięki temu nie tylko mruczek czuje się lepiej, ale również pozwala to na skuteczniejsze i łatwiejsze utrzymywanie czystości w zależności od wybranego rodzaju. Na jaki żwirek się zdecydować i czym się charakteryzują?

Żwirek zbrylający i niezbrylający – czym się różnią?

Dawniej oferta żwirków dla kota nie była tak bogata jak teraz, dlatego decydowano się na używanie zwykłego piasku, który jednak nie zbrylał się, a na dodatek przy rzadkim czyszczeniu kuwet zapach odchodów roznosił się po całym mieszkaniu. Teraz jest znacznie więcej możliwości wyboru dostępnych w sklepach internetowych jak https://www.e-sas.pl/zwirki i warto zastanowić się, czy dla pupila lepszym wyjściem okaże się zbrylający czy niezbrylający.

Zbrylający w połączeniu z moczem skutkuje powstałymi bryłkami, które można swobodnie wyrzucić, chociażby z pomocą łopatki, natomiast reszta żwirku zostaje na swoim miejscu. Wadą z pewnością jest możliwość kurzenia się i możliwego przyklejania się do kuwety.

Niezbrylający trzeba często wymieniać ze względu na brak tworzenia się grudek i pozostawanie moczu w kuwecie, a także ma on tendencję do pylenia się i może zaszkodzić kotom z chorobami układu oddechowego. Sporym plusem jest jednak fakt, że dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy i łatwo chłonie wilgoć.

żwirek dla kota w ekologicznym opakowaniu

Jakie są rodzaje żwirków dla kota?

Odpowiednio dobrany żwirek jest bardzo istotną kwestią, tym bardziej w przypadku kotów preferujących konkretny rodzaj podłoża, ponieważ w przeciwnym razie mogłyby załatwić swoje potrzeby poza kuwetą, a tego z pewnością nikt by nie chciał.

Bentonitowy

Strukturą przypomina piasek lub niewielkie kamyczki, które pod wpływem wilgoci tworzą bryłki możliwe do usunięcia za pomocą łopatki. Dobrze pochłania mocz, niweluje nieprzyjemne zapachy i zapewnia zwierzakowi komfort użytkowania. Jest on polecany przede wszystkim dla kotów załatwiających potrzeby poza kuwetą oraz lubiących naturalne podłoża, ponieważ jest on lubiany przez większość kotów i łatwo się do niego przystosowują.

Silikonowy

Produkowany jest z uwodnionej krzemionki i występuje w postaci twardych, przezroczystych kryształków. Doskonale pochłania wilgoć, ogranicza nieprzyjemny zapach, a dodatkowo pozwala zachować czystość w kuwecie. Gdy żwirek nie nadaje się już do użytku, kryształki stają się żółte. Jest on polecany przede wszystkim dla kocich alergików, mruczków z chorobami układu oddechowego oraz dla czyściochów.

Drewniany

Występuje on zarówno w formie niezbrylających się trocin (inaczej pelletu) oraz zbrylających się wałeczków. Sporym plusem jest naturalność i nietoksyczność, a także umożliwianie kotu swobodnego kopania w kuwecie. Jest on polecany szczególnie dla mruczków wychodzących albo wychowujących się poza domem.

Kukurydziany

Cechuje się naturalnością, biodegradowalnością i wydajnością, neutralizuje nieprzyjemne zapachy i nie pyli się. W połączeniu z wilgocią tworzy bryłki, które łatwo usunąć łopatką. Jest nieco cięższy od drewnianego, dzięki czemu zapewnia zwierzakowi stabilność i mniej roznosi się po mieszkaniu. Można stosować go dla kociąt i mruczków o wrażliwych łapkach, a także tych eksperymentujących z jedzeniem żwirku.

Warto również pamiętać o żwirkach ze specjalnym zastosowaniem, a są to m.in.:

  • do pobierania moczu – przydatny, gdy konieczne jest oddanie moczu do badań.
  • ze wskaźnikiem zdrowia – zmienia kolor w przypadku niepokojącej zawartości moczu, co mogłoby świadczyć o problemach zdrowotnych mruczka.

Wskazówki dotyczące stosowania tych rodzajów żwirku znajdują się na opakowaniu, więc nikt nie będzie miał problemu z ich użyciem.